į pradžią   |   turinys   |   susisiekite  


NAUJAGIMIUI PALANKI LIGONINĖ » Žindymo politika

               VšĮ RESPUBLIKINĖ KAUNO LIGONINĖ AKUŠERIJOS IR GINEKOLOGIJOS KLINIKA

                                                 KRIKŠČIONIŠKIEJI GIMDYMO NAMAI

 

                                                          ŽINDYMO POLITIKA

 

         TIKSLAS

Skelbti ir propaguoti čia besilankančių nėščiųjų, bei gimdyvių žindymo ir naujagimio priežiūros nuostatas, kurios skelbia ir garantuoja kiekvienos motinos teisę žindyti savo naujagimį, naujagimio teisę būti žindomam. Kiekviena nėščioji ir gimdyvė turi būti supažindinama  su Palankios Naujagimiui Ligoninės nuostatomis, jai suteikiama informacija apie natūralaus maitinimo privalumus, skatinama žindyti savo naujagimį. Kiekviena motina turi sulaukti dėmesio, pagalbos inicijuojant ir palaikant laktaciją pagal naujagimio mitybinius ir psichologinius poreikius, bei užtikrinti teigiamą ir sėkmingą žindymo patirtį. Garantuoti gimdyvės teisę būti su savo naujagimiu nuo pat jo užgimimo akimirkos. Skatinti mamas nedvejojant rinktis natūralų savo naujagimių maitinimo būdą, stengiantis įtikinti, jog tai yra pats sveikiausias ir geriausias pasirinkimas.

 

          PAGRINDINĖS NUOSTATOS

Krikščioniškieji gimdymo namai (KGN) propaguoja, palaiko ir saugo žindymą, nes motinos pienas yra sveikiausias maistas jos naujagimiui. Žindant formuojasi stiprūs motinos ir vaiko emociniai- psichologiniai ryšiai, sumažėja naujagimio/ kūdikio ir motinos rizika susirgti įvairiom ligom.

1.    Visos nėščios moterys, kurios apsilanko KGN, turi būti informuojamos apie žindymo privalumus joms pačioms ir jų naujagimiams. Būtina paminėti dirbtinio maitinimo pavojus, bei pasiūlyta apsilankyti užsiėmimuose, kuriuose aptariami žindymo inicijavimo bei laktacijos palaikymo klausimai.

2.    Tuoj po gimimo sudaromos sąlygos naujagimiams ir jų mamoms neribotai mėgautis oda-oda kontaktu. Taip sudaroma galimybė pradėti naujagimį žindyti per pirmąsias 30 min. po gimimo. Pirmosios 2 val. yra skirtos naujagimiui ir jo tėvams. Šio laiko neturėtų  trikdyti rutininės procedūros (apžiūra, svėrimas, matavimas, skiepijimas). Moterims, kurioms buvo taikyta bendrinė narkozė, ši galimybė turi būti suteikta, kai tik jos atgaus sąmonę. Akušerė ar bend. pr. slaugytoja visuomet pasirengusi padėti, patarti žindymo klausimais. Mamai turi būti paaiškinta, kaip atpažinti pirmuosius naujagimio alkio požymius, paminėtos žindymo padėtys, įvertintas krūties apžiojimas.

3.    Motinoms turi būti padedama tol, kol jos įgys pasitikėjimą savo jėgomis ir galės pačios sėkmingai žindyti. Mamas žindymo klausimais konsultuoja akušerės, bendr. pr. slaugytojos, naujagimių ir vaikų ligų gydytojai bei akušeriai ginekologai. Jei yra būtinybė, pagalbą gali suteikti kitas specialius kursus išklausęs sveikatos priežiūros darbuotojas.

4.    Mamoms, atskirtoms nuo savo naujagimių, turi būti paaiškinti laktacijos inicijavimo ir palaikymo būdai, parodyta ir išmokyta pieno ištraukimo rankomis technika.

5.    Sveiki naujagimiai maitinami tik motinos pienu, mamos skatinamos išimtinai žindyti savo kūdikius iki 6 mėn. Jiems neduodama jokio kito maisto ar gėrimo, išskyrus atvejus, kai yra medicininė būtinybė.

PSO rekomenduoja žindyti iki 2 metų.

6.    Kiekvienai motinai ir naujagimiui turi būti sudarytos sąlygos būti kartu visą parą. Motina mokoma rūpintis savo naujagimiu pati, prižiūrint ir patariant sveikatos priežiūros specialistams. Jei naujagimis yra atskirtas nuo motinos dėl medicininių priežasčių, jis turi būti grąžintas mamai, kai šios problemos yra išsprendžiamos.

7.    Naujagimiai, kurie gimė išnešioti, turi būti žindomi, kai tik jie būna pasirengę ir tiek, kiek jie nori ir kada nori. Kai kurie naujagimiai pirmas paras po gimimo gali būti mieguisti, atsisakyti ar neimti krūties. Tačiau visi naujagimiai turi būti žindomi/ maitinami ne rečiau kaip kas 3 val., todėl juos būtina žadinti maitinimui. Jei naujagimis žinda neaktyviai, paaiškinti ir pamokyti mamą, kaip ištraukti pieną ir skatinti laktaciją. Naujagimių, kurie gimė komplikuoto gimdymo metu ar yra sergantys, maitinimo pradžią, būdą, laiką, atsižvelgiant į situaciją, numato gydytojas.

8.     Naujagimiams žindukai neduodami. Jei dėl medicininių priežasčių naujagimiui reikia duoti papildomai ištraukto priešpienio/ pieno, sumaitinama ne iš buteliuko, bet kitu būdu (švirkštu, šaukšteliu, iš taurelės), mamos apmokomos pamaitinti savo naujagimius.

9.      Visoms žindančioms motinoms turi būti dalinami „Mama – mamai“ paramos grupių telefonai, skatinamos susisiekti šiais telefonais. Informacija skelbiama ir tinklalapyje www.gimdymas.lt.

10.    Nauji darbuotojai apie KGN priimtą „ Žindymo politiką“ ir nuostatas informuojami individualiai klinikos vadovo, akušerijos skyriaus vedėjos, vyr. naujagimių gydytojos ir vyr. akušerės- slaugos administratorės, taip pat jiems suteikiama galimybė vykti į Palankios naujagimiui ligoninės teorinius ir praktinius kursus.

11.    KGN neleidžiama jokia dirbtinių pieno pakaitalų reklama ir pasiūla. Nereklaminę informaciją gali teikti tik akušerės, bendr. praktikos slaugytojos, naujagimių ir vaikų ligų gydytojai.